Aktivni članovi udruge
Najbolje i najljepše stvari na svijetu ne mogu se vidjeti niti dodirnuti, one se osjećaju srcem.
Hellen Keller

Udruga slijepih Međimurske županije kroz program „Rekrea(k)tiva“, koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, pruža socijalne usluge te organizira aktivnosti za slijepu djecu i odrasle slijepe osobe. Između ostalog, organizira sportske aktivnosti. Sportske aktivnosti doprinose društvenoj integraciji slijepih osoba, utječu na njihov psihosocijalni razvoj, jačaju samostalnost i samopouzdanje i koriste njihovom zdravlju.
Tako se za djecu organiziraju:
Tečaj plivanja uz stručnu podršku sportske trenerice na Gradskim bazenima „Marija Ružić“ Čakovec. Kroz aktivnost plivanja djecu se potiče na druženje i povećavaju im se sposobnosti, što doprinosi stvaranju njihove pozitivne slike o sebi i jača im samopouzdanje.
Atletika - sport koji utječe na rast i razvoj, na poboljšanje motoričkih dimenzija i kardiopulmonalnih sposobnosti, na razvijanje sportskog duha te se jačaju sve mišićne skupine. Kroz aktivnosti atletike slijepo dijete poboljšava svoje sposobnosti koordinacije u prostoru.
Jahanje ima pozitivan utjecaj na zdravlje slijepe djece, uključuje rehabilitacijski aspekt, poboljšava ravnotežu, oblikovanje mišića, fleksibilnost, djeluje opuštajuće i smirujuće te je dobro za kardiovaskularni sustav.
Teretana – vježbanje u teretani uključuje druženje i povećanje sposobnosti slijepe djece.
Za odrasle se preko programa organiziraju:
Jednodnevni izlet obuhvatit će sportske aktivnosti, s obzirom da će se u svibnju 2019. godine organizirati planinarenje na planinu Kalnik, razvoj komunikacije s obzirom da će postojati potreba za neprestanim komuniciranjem između slijepe i videće osobe, obuhvatit će se i aspekt druženja, slijepe osobe poboljšat će svoju koordinaciju i snalaženje u prostoru, a boravak na svježem zraku koristit će njihovom zdravlju.
Plivanje – provodi se s ciljem dobivanja osjećaja bolje socijalne uključenosti, poboljšanja psihofizičkih sposobnosti i sposobnosti orijentacije u prostoru te jačanju samostalnosti. Uključuje kombinaciju sportskih aktivnosti (plivanje i vježbe u vodi), aspekt druženja i socijalizacije.
Teretana - slijepe osobe se premalo kreću u svakodnevnom životu, ne izlaze često sami iz kuća zbog velikih prepreka na ulicama, a svakako im trebaju rekreacija i sport. Adekvatni tipovi rekreacije za slijepe su: trčanje na traci/vožnja bicikla/steper u fitness centru i vježbanje na sličnim spravama.
Tečaj nordijskog hodanja u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije održava se utorkom. Kod nordijskog hodanja koriste se mišići gornjeg i donjeg dijela tijela. Sve skupine slijepih osoba mogu se uključiti u nordijsko hodanje koje se može vježbati u bilo koje doba godine i na raznim terenima.


